pondělí 4. října 2010

Zdroj

Počítačové zdroje jsou součátky počítače, které zabezpečuje dodávku energie pro systém. Dašlí neméně důležitou funkcí je zajišťování cirkulace vzduchu pro chlazení komponentů v počítači.

Druhy zdrojů
  • Mechanické zdroje (generátory) - dynamo, alternátor
  • Tepelné zdroje (termoelektrický článek) - termočlánek
  • Fotoelektrické zdroje (sluneční článek) - fotovoltaický článek
  • Fyziologocké zdroje - elektroplaxy rejnoka
Zdroj může být standartní s definovanými rozměry, montážními body, umítěnim chlazením, napětím a konektory a nebo nestandartní (výrobce jej vyrábí jen pro konkrétní model počítače).

Konektory a vodiče
Standartní ATX jsou vstupní a výstupní konektory. Některé zdroje mají volitelné vstupní napětí na zadní části.

Napětí
Počítačový zdroj musí zajistit napětí v určitém rozsahu. Napětí NESMÍ poklesnout pod stanovený limit a to ani při maximálním zatížený zdroje. Zdroj by mě pracovat obvykle tak na 75%-80% svého výkonu, zbytek je určen jako rezerva.

Výkon zdroje
Počítačový zroj je určen pro výkon, který je založen na odběru jednostlivých odvětví.  Typicky se vyrábí od 200W do 500W, ale vyrábí se i zdroje pro extremní zatížení (silné grafické karty,...) o výkone 500W - 1000W. Ovšem neplatí: Čím vyšší výkon - tím lepší zdroj.

Jiné vlastnosti zdrojů
Některé zdroje jsou vybaveny proti zkratu, ochranou proti přetížení, ochranou proti přehřátí,... Existují i zroje pro desognový tuning - průhledný kryt, svítící generátor, barevné ryty, ad.

Výrobce: ASUS
Typ: G 1000HA FAB
Výkon: 1000W

Žádné komentáře:

Okomentovat